Asiakkaamme lahjoittivat 136 000 euroa pullopantteja hyväntekeväisyyteen
Lämmin kiitos asiakkaillemme 💚 Pirkanmaan Osuuskaupan Tomran pullo- ja tölkkiautomaateista lahjoitettiin vuonna 2025 yhteensä 136 000 euroa hyväntekeväisyyteen.
Asiakasomistajamme pääsevät aina maaliskuussa äänestämään lahjoituskohteista Kuulolla-äänestyksessä. Kolme eniten ääniä saanutta pirkanmaalaista yhdistystä saa kukin neljän kuukauden lahjoituspotin. Lahjoituskausi alkaa heinäkuusta.
Vuonna 2025 tukea saivat:
tammi-helmikuussa Pirkanmaan mielenterveys ry 20 668,85 € Kriisikeskus Osviitan toimintaan
maalis-kesäkuussa Luontoliiton Hämeen piiri 41939,05 € pirkanmaalaiseen luonnonsuojelutyöhön ja ympäristökasvatukseen
heinä-lokakuussa Hope – Yhdessä & Yhteisesti ry, Tampereen toimipiste 46652,8 € Vähävaraisten perheiden, lasten ja nuorten auttamiseksi
marras-joulukuussa Ruokapankki, Tampereen ev.lut. seurakuntayhtymä 26621,27 € Ruoka-apua avun tarpeessa oleville tamperelaisille
Lahjoitukset toivat tärkeää lisäresurssia yhdistysten toimintaan.
– Pienetkin luontohetket saavat oivalluksia aikaan, kasvattavat luonnon kunnioitusta ja rikastuttavat lasten ja nuorten elämää. Tavoitteenamme on tukea positiivisen luontosuhteen kehittymistä sekä luonnon ja ihmisen hyvinvointia, Luontoliiton Hämeen piirin puheenjohtaja Mari Karvinen kertoo. - Lahjoituksilla tuetaan harrastamista ja mahdollistetaan pieniä arjen elämyksiä. Näistä syntyy sekä onnistumisen kokemuksia että mieleenpainuvia muistoja. Etenkin harrastustuen tarve on kasvanut kuluneen vuoden aikana ja lahjoitusten avulla voimme vastata tähän, Hope -Yhdessä & Yhteisesti ry:n toiminnanjohtaja Eveliina Hostila kiittää kertoo.
– Lämmin kiitoksemme jokaiselle lahjoittajalle! Samalla haluamme muistuttaa, että kriisi voi kohdata ketä vain ja keskusteluapuumme ovat tervetulleita kaikki pirkanmaalaiset – sinäkin, Pirkanmaan Mielenterveys ry:n toiminnanjohtaja Kati Rikala toivottaa.